Cechy krzeseł w stylu Ludwika XVI

Francja nie bez powodu uznawana jest za światową stolicę stylu.  To właśnie tam narodził się tez styl wykorzystywany do dnia dzisiejszego w dekoracji wnętrz. Jego topowym symbolem jest krzesło Ludwik.

Okres rozwoju tego stylu przypada na wiek XVIII oraz początek wieku XIX. Wówczas produkowane meble były bogato zdobione, ale przy tym wygodne i lekkie. Bardzo popularne były m.in. krzesła z wygodnym siedziskiem oraz podłokietnikami. Krzesła z tego okresu są przede wszystkim bardzo wygodne i takie miały zresztą być. Jednak pod względem wyglądy bywały dość zróżnicowane.

Klasyczne krzesło w stylu Ludwika XVI powinno mieć kabriolowe nóżki. Do tego dochodzą efektowne zdobienia nawiązujące często do motywów antycznych. Krzesła tego typu były obowiązkowym elementem każdego szlacheckiego domu. Wykonywano je przede wszystkim z drewna, głównie egzotycznego mahoniu. Dzisiaj oczywiście oryginalne krzesło Ludwik dostać jest ciężko i nie jest to tanie. Dlatego też rozwiązaniem jest zakup w sklepie krzesła  stylizowanego. Co więcej, takie meble prezentują się znakomicie w większości pomieszczeń. W tych nowoczesnych wprowadzają nieco elegancji. Sprawdzają się też we wnętrzach urządzonych w stylu empire czy pałacowym. Również i dzisiaj wykonywane są przede wszystkim z drewna, chociaż nie jest to już regułą.