stoly do kuchni nowoczesne

Co zamiast tradycyjnego stołu?

Parafrazując znane wszystkim chyba zdanie charakteryzujące konia zamieszczone przez Benedykta Chmielowskiego w jednej z pierwszych polskich encyklopedii, o najbardziej chyba tradycyjnym meblu powiedzieć można „Stół jaki jest, każdy widzi” i na tym zakończyć opis przedmiotu.

Tradycja kontra nowoczesność

stoly do kuchni nowoczesnePrzytoczone wyżej zdanie jest słuszne, ale tylko dla stołów tradycyjnych, bo rzeczywiście, co tu opisywać – cztery nogi, blat kolor taki a taki, trochę ewentualnych ozdób i na tym koniec. Jednak stoły kuchenne, a zwłaszcza stoły kuchenne nowoczesne – https://www.mebletkaniny.pl/stoly-cat-44, posiadają tyle odmian i wariacji, że nie sposób skwitować je tak lakonicznym stwierdzeniem. Stoły nowoczesne w kuchni często stanowią całość w połączeniu z szafkami lub wyspami, nie mając nóg w ogóle, albo tylko dwie czy jedną z nich. Wiele stołów kuchennych posadowionych jest tylko na jednej nodze albo na podporach w stylu art deco w ogóle nie przypominających nóg w tradycyjnym rozumieniu. Podobnie ma się sprawa z blatami – płaska, gładka powierzchnia drewniana zastąpiona jest przez otworowaną, z licznymi otwieranymi schowkami, wbudowanymi gniazdkami elektrycznymi czy zasilaczami urządzeń elektronicznych.

Modernistyczne materiały

Nowoczesne stoły kuchenne mogą być, w odróżnieniu od tradycyjnych drewnianych, wykonane z niezliczonej ilości surowców. Do nabycia są stoły całkowicie wykonane z nierdzewnej stali, sklejki, okleinowane, z litego drewna (często bardzo egzotycznego gatunku), z tworzywa sztucznego, granitu, szkła czy betonu architektonicznego albo niezliczonej liczby połączeń wymienionych tu materiałów.