Czym wyróżnia się roleta rzymska zaciemniająca?

roleta rzymska zaciemniająca

Na rynku istnieje mnóstwo rodzajów rolet i żaluzji dla domu. Roleta rzymska to krzyk najnowszej mody, jeśli chodzi o dekorację i funkcjonalność okien. Jeśli dodatkowo zapewnia zaciemnienie przestrzeni, to w zasadzie nic więcej do satysfakcji nie potrzeba.

Roleta rzymska zaciemniająca – czym się charakteryzuje?

Wiadomo już, że rolety rzymskie są popularne. Nie wiadomo jednak dlaczego. I czym właściwie wyróżniają się wśród tylu innych produktów? Ten rodzaj rolety podnosi się i opuszcza za pomocą specjalnego mechanizmu. To z kolei wpływa na tworzenie się ozdobnych fałd w materiale. Zatem, gdy roleta jest uniesiona, to tkanina składa się na siebie.

Jednak nie z elegancji wzięła się charakterystyczna nazwa, a z praktyki. Niegdyś to właśnie starożytne Rzymianki używały wilgotnych tkanin, by zasłonić okna. W ten sposób chroniły domostwo przed:

  • upałem,
  • pyłem.

Współcześnie owe osłony wykonuje się z rozmaitych materiałów, od bambusu po jutę. Rolety rzymskie zaciemniające powstają z grubej bawełny lub, typowo, ze specjalistycznych tkanin blackout. W związku z tym umożliwiają regulację ilości światła, jakie wpada do pomieszczenia. Niektóre modele posiadają opcję częściowego zaciemniania.

Rolety rzymskie można opuszczać i podnosić wedle potrzeb, a ich montaż wydaje się dosyć elastyczny. Można je zamontować na ścianie lub suficie, zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz ramy okiennej, w zależności od preferencji i projektu okna. Gdy roleta rzymska jest opuszczona możesz liczyć na całkowitą prywatność. Z zewnątrz Twoje okno będzie tylko ciemnym, anonimowym punktem, Ty zaś poczujesz się bezpiecznie w swoim domu.

Elegancki wystrój domu

roleta rzymska zaciemniająca

Wybór rolet to także kwestia estetyczna. Rolety rzymskie są znane ze swojego dekoracyjnego wyglądu. Stanowią efektowny akcent w pomieszczeniach. Nadają im klasycznego, schludnego charakteru. Występują w wielu różnych teksturach, kolorach oraz wzorach. Można je łatwo dopasować do każdej przestrzeni.

Rolety rzymskie zaciemniające często wybiera się do sypialni. Ciemne, przytulne środowisko jest niezwykle ważne dla zdrowego snu. Będzie to odpowiednia opcja nie tylko dla osób, które nie znoszą, kiedy budzi je ostre światło, ale także dla tych kochających drzemki w dzień czy ludzi pracujących w nocy pragnących należycie wypocząć po zmianie.

Taki rodzaj rolet umieszcza się także w pokojach dziennych. Na przykład rolety rzymskie z jasnego materiału sprawią, że kuchnia będzie wyglądać przyjaźnie. Nie zmniejszą przestrzeni, jednocześnie zapewniając odpowiednią regulację światła i ciepła tak, by gotowanie i jedzenie posiłków było bardziej komfortowe.

Obecnie w modzie są beżowe i brązowe rolety rzymskie, ale warto zastanowić się nad własnymi preferencjami i oczekiwaniami.