Dwupoziomowy stolik kawowy – zalety i kontrowersje

Zdecydowana większość dostępnych w sprzedaży stolików kawowych to modele jednopoziomowe. Składają się one z podstawy, której najważniejszym elementem są nóżki bądź rolki, a także z osadzonego na niej blatu. Co ciekawe, w sprzedaży można znaleźć również dwupoziomowe stoliki kawowe. Czym się one wyróżniają i jakie są ich zalety?

Dwa poziomy to nie jeden!

Usadowienie na podstawie dwóch blatów nie jest przypadkowe i nie wiąże się z jakimikolwiek niespełnionymi fantazjami aranżacyjnymi. Wręcz przeciwnie – obecność dwóch blatów sprawia, że uzyskuje się aż dwa razy więcej przestrzeni. Na dolnym blacie można umieścić np. domową elektronikę, niewielkie gadżety, a także – jeśli zachodzi taka potrzeba – dodatkowe sztućce. Z kolei poziom wyższy to już standardowa “powierzchnia robocza” stolika.

Dużo ludzi = więcej przestrzeni

Dwupoziomowe stoliki kawowe (https://www.dutchhouse.pl/meble/stoliki) to idealna propozycja dla osób, które nie dysponują dużym salonem lub pokojem gościnnym. Taki stolik może być standardowo złożony, a gdy zajdzie taka potrzeba, będzie można go rozłożyć. Niestety, większość tychże stolików ma jedną, istotną wadę: uzyskana w ten sposób płaszczyzna nie jest równa. Na szczęście w sprzedaży można znaleźć również i takie stoliki, które – dzięki odpowiednim mechanizmom – zapewniają możliwość usytuowania dwóch płaszczyzn na tym samym poziomie.

Dekoracyjne stoliki dwupłaszczyznowe

Zdarza się, że twórca i projektant dwupoziomowego stolika kawowego stworzył model o właściwościach głównie dekoracyjnych. Dążenia te widać zwłaszcza na przykładzie niewielkich stolików okrągłych, które – oprócz okrągłego blatu – posiadają dodatkową, niewielką płaszczyznę, na której można umieścić np. niewielkie dekoracje lub też sprzęt do sterowania urządzeniami RTV. W tym przypadku podstawa ta (oprócz walorów dekoracyjnych) ma swój stricte funkcjonalny, bo wzmacniający całą konstrukcję wymiar.

Podsumowując, dostępne na rynku stoliki kawowe składające się z dwóch blatów to hit ostatnich miesięcy, nad zakupem którego warto solidnie się zastanowić.