Meble do jadalni – jakie elementy są najważniejsze?

wyposażenie jadalniJadalnia kojarzy się przede wszystkim z dużym stołem i krzesłami. Oczywiście są to ważne elementy, jednak funkcjonalność tego pomieszczenia uzależniona jest nie tylko od nich.

Co można znaleźć w jadalni?

Kluczowymi elementami składającymi się na wyposażenie jadalni są przede wszystkim:
– stół;
– krzesła;
– ławy;
– odpowiednie oświetlenie.

Blat stołu

Największą popularnością w jadalni cieszy się stół prostokątny. Tego rodzaju mebel jest najbardziej funkcjonalny i umożliwia jak najlepsze zagospodarowanie przestrzeni. Na stół okrągły powinni decydować się tylko ci, którzy posiadają naprawdę dużą przestrzeń w swojej jadalni, gdyż taki mebel nie może stać w rogu pomieszczenia.

Krzesła

Kolejny ważny element wyposażenia to oczywiście krzesła. Przed ich zakupem należy się upewnić, że siedzisko umożliwi wygodne spożywanie posiłku. Krzesła nie mogą być więc ani za niskie, ani za wysokie względem blatu stołu. Ważna jest także wygoda – nowoczesne plastikowe krzesła wprawdzie prezentują się świetnie, ale przy dłuższym siedzeniu okazują się bardzo niekomfortowe. W przypadku małej przestrzeni krzesła warto zastąpić wygodnymi ławami.

Oświetlenie

Nie można jednak zapomnieć, że podczas spotkania przy stole znaczenie mają nie tylko meble do jadalni, ale też odpowiednie oświetlenie. Modne są obecnie lampy wiszące nad stołem, jednak należy zatroszczyć się o to, by nie raziły w oczy i by nie istniało ryzyko, że goście uderzą się w nie, wstając od stołu – kluczowe jest tu więc zawieszenie lampy na odpowiedniej wysokości.