Stoliki ogrodowe — rodzaje i rozmiar

stoliki ogrodowe

Wielu właścicieli działek kupuje stoliki ogrodowe. Mając tak poręczny i mały stolik w swojej altanie, zawsze jest gdzie przekąsić coś na świeżym powietrzu, zorganizować spotkanie z przyjaciółmi lub po prostu posiedzieć z kubkiem gorącej kawy w otoczeniu piękna własnego ogrodu.

Oczywiście stoły te muszą być wykonane z zupełnie innych materiałów niż meble domowe. Przecież zawsze będą wystawione na działanie palącego słońca, deszczu, wiatru czy nawet śniegu. Jak więc wybrać odpowiedni stolik ogrodowy dla danego obszaru?

Rodzaje stołów ogrodowych 

Aby wybrać odpowiedni stolik do ogrodu działkowego, należy wziąć pod uwagę 3 ważne czynniki:

  • Rozmiar stołu;
  • Trwałość materiału, z którego został wykonany;
  • A także funkcjonalność stołu.

Stoliki ogrodowe — jaki rozmiar lepiej wybrać?

Oczywiście stół musi być wybrany w takim rozmiarze, aby miał miejsce do umieszczenia, byłby wygodny w użyciu i, oczywiście, z myślą o tym, ile osób będzie za nim siedzieć.

Na przykład, jeśli planowano kupić stół w miejscu, w którym spodziewano się 5 osób, lepiej jest wybrać blaty o długości co najmniej 150 cm i szerokości 70 cm. Wokół takiego stołu spokojnie można ustawić 5-6 krzeseł — 2 na obu końcach i 4 po szerszych bokach. Jeśli planuje się zakup nie prostokątnego, tylko okrągłego stołu, należy zwrócić uwagę na blaty o średnicy 1 m — taki obszar wystarczy, aby 5-6 osób mogło zjeść obiad przy takim stole.

Drugim ważnym parametrem jest wysokość stołu. Wielu nabywców popełnia ten sam błąd, kupując meble ogrodowe o małej wysokości. Najwygodniejsza wysokość do jedzenia to 70 cm nad ziemią, dlatego najlepiej wybierać stoły właśnie o takiej wysokości. 

Stół ogrodowy na działkę — składany czy stacjonarny?

Kiedy już zdecydowano, jaki rozmiar powinien mieć odpowiedni stół ogrodowy, czas pomyśleć o jego funkcjonalności. Niektórzy właściciele domów wolą nie zostawiać stołu w ogrodzie na stałe, i używać lżejszych składanych stołów, które w razie potrzeby można łatwo schować w garażu. Z drugiej strony, solidne stoły stacjonarne do ogrodu są bardziej stabilne i trwałe. Jakie więc rozwiązanie lepiej wybrać?

Z reguły stoły stacjonarne są większe i cięższe, a przez to trwalsze. Doskonałym przykładem są luksusowe stoliki ogrodowe wykonane z żeliwa i polerowanych desek. Ponadto są one bardzo stabilne i nie boją się silnych podmuchów wiatru, gdyż ważą 30-40 kg. Jest to jednak również ich wada — takie stoły trudno przenieść w inne miejsce.

Rozkładane stoliki ogrodowe są bez wątpienia o wiele bardziej wygodne. Po pierwsze dlatego, że zawsze można je umieścić w dowolnym miejscu bez żadnego dodatkowego wysiłku. Po drugie, są one bardziej funkcjonalne. Choć stoły takie są zazwyczaj niewielkich rozmiarów i przeznaczone są dla maksymalnie 2-4 osób, to dzięki wysuwanym segmentom zawsze można je powiększyć o kilka centymetrów i zamienić w duży stół ogrodowy.